Jag hittade en bra balans mellan teori och det kreativa
Elev / Ambassadör Mediegymnasiet
Kontakt
Telefon: 031-10 60 00
E-post: mediegymnasiet@lbs.se

Klara valde samhällsvetenskapsprogrammet för sitt intresse för människor och samhälle. På Mediegymnasiet hittade hon snabbt gemenskap, engagerade lärare – och upptäckte även det kreativa genom mediaämnen. Här berättar hon om sin resa, med ambassadörskap, kommande studieresa till Bryssel och hur hon hittade balansen mellan teori och skapande.
Vem är du och vilket program går du?
-Jag heter Klara Flanke och jag går samhällsprogrammet med inriktning beteendevetenskap.
Varför valde du att gå samhällsvetenskapsprogrammet?
-Jag valde det programmet eftersom att jag alltid har varit intresserad av hur människor och samhället fungerar.
När jag skulle gå ut nian visste jag att jag ville gå en bred utbildning. Då kändes samhällsvetenskapsprogrammet som ett naturligt val. Då fick jag även inrikta mig på de ämnena jag tyckte var roligast i grundskolan. Historia, samhällskunskap, svenska, engelska med mera.
Hur kommer det sig att du valde Mediegymnasiet?
-Jag var först på ett öppet hus på ett annat gymnasium, men det kändes inte alls bra där. På vägen hem såg jag av en slump att Mediegymnasiet också hade öppet hus. Så jag bestämde mig för att gå in och kolla runt. Väldigt snabbt träffade jag två jättetrevliga elever som hade blivit bra kompisar under skoltiden, trots att de inte gick i samma klass. Då kände jag att jag också vill gå på en skola med så trevliga människor.
Stämde dina förväntningar överens med skolan?
-Mina förväntningar stämde helt klart - man fick kompisar fort och bra kontakt med lärarna.
Hur kommer det sig att du blev ambassadör för skolan?
-På somrarna jobbar jag som guide på ett museum, vilket jag tycker är väldigt roligt. Jag kände att ambassadörskapet var ganska likt det – att guida människor runt och prata om historia är nästan samma sak som att berätta om skolan. Jag älskar också att prata med människor, därför kändes det naturligt för mig att bli ambassadör.
Finns det något som överraskat dig med skolan?
-Hjälpsamheten, hur mycket hjälp man får av lärare och andra i klassen. Vare sig man behöver stöd eller om man vill ha en extra utmaning finns det ingen skam i att be om hjälp. Alla har mycket respekt och förtroende för varandra, både eleverna och lärarna.
Vilka fördjupning-specifika ämnen gillar du mest?
-Sociologi är roligast. Där får man verkligen lära sig om samhället på djupet. Vi får redskapen för att själva förstå och förklara samhället. Man lär sig allt ifrån människor och grupper till samhällen och världen.
Hur ser det ut med studieresa?
-Jag ska faktiskt på en studieresa till Bryssel i mars. Det är jag och ca 15 andra som bland annat kommer besöka EU-parlamentet, träffa en skolklass från Tyskland, lära oss om EUs historia och nutid och se hur det är att gå i skolan i andra länder. Vi ska vara där i 5 dagar, det ska bli jättehäftigt!
Hur går det till när de väljer vilka som får åka på studieresa?
-De elever som går i tvåan och trean på samhällsprogrammet kan ansöka om att få åka på studieresa. Man skickar in en motivering och sen utgår de från motivering, närvaro och betyg, och om eleven passar som ambassadör för skolan över lag.
Vet du vad du vill göra efter gymnasiet?
-Först vill jag jobba lite, sedan planerar jag att läsa en grundkurs i historia. Sedan får vi se, jag vet inte vad jag vill göra riktigt än. Jag kanske fortsätter att läsa medieproduktion eller så åker jag och säsongar.
Hur får du ta del av media-ämnena fast du går samhällsprogrammet?
-I ettan har man inte valt inriktning än, så då läser man lite blandat. Då fick man testa på att läsa bland annat medieproduktion, och då föll jag för det. Jag tyckte det var väldigt kul att jobba praktiskt, det skapade en bra balans.
Jag brukar alltid beskriva mediegymnasiet som en skala, där man på ena sidan kan läsa teoretiska ämnen, som till exempel samhäll, beteende, engelska, naturkunskap. Medan på den andra sidan kan man läsa estet och bara lägga till estetiska individuella val, och sedan finns det ju allting däremellan. Så jag har väl lagt mig någonstans i mitten, där jag känner att jag har kul och lär mig nytt på samma gång.
Jag hittade en bra balans mellan teori och det kreativa
Elev / Ambassadör Mediegymnasiet
Lisa går tredje året på mediegymnasiet och har redan fått jobb.

Här berättar Klara om hennes resa, ambassadörskap, studieresan till Bryssel o...

Vår elevkår vann Årets Nystart på Guldgemet 2025 - en tävling arrangerad av Sver...

Lyssna på vår elev Cesar som blev intervjuad av P4 Göteborg om Mediegymnasiet under gymnasiemässan.

Siri går tredje året på mediegymnasiet. Hon går Estetiska programmet med inriktn...

Nu kan du som går på en gymnasieskola som tillhör AcadeMedia köpa din studentmössa till ett extra förmånligt pris inför studenten 2026.

Wallenstam ordnar kvartersdag 28 sep. Adrian Weijangardi, butikschef på Pelote i Göteborg, berättar om företagets deltagande och kläder.

Klädbutiken Koll på Wallenstams gator bjuder in till kvartersdagen med nordisk stil, färgglada plagg och modevisning av årets höstkollektion.

Indiska te & kaffemagasinet är en butik belägen på Korsgatan, som länge har lockat te- och kaffeälskare från olika delar av landet.

Frame är en årlig kortfilmsfestival, tävling och mötesplats för filmare och filmintresserade i Västsverige. Detta är andra året Mediegymnasiets filmelever deltar och även detta året vann flera elever priser.

Kom till vår pop-up studio på Kvartersdagen den 28 september mellan 11:00 och 15:00 för att få en professionell fotografering utförd av våra elever!

Linnea går andra året på Mediegymnasiets Fotografisk bild och Digital retouch. Här berättar hon om utbildningen, om skolan och hennes externa fotouppdrag.


För några veckor sen fick vi besök av tidigare eleverna Isabelle och Matthew.

Lilly Nilsson läser Estetiska programmet med inrikting Film och postproduktion på Mediegymnasiet i Göteborg.

Baraá Abbas läser Samhällsvetenskapsprogrammet med inriktning Beteendevetenskap och nudging.

Varje år anordnar vi på Mediegymnasiet Framtidsdagen där vi bjuder in företag, organisationer och högskolor som får presentera sig och knyta kontakt med våra cirka 300 elever på skolan.


En vecka fylld med lektioner på tema kärlek och relationer samt andra viktiga och roliga aktiviteter på skolan, det är vad Kärleksveckan på Mediegymnasiet innebär.

För andra året i rad anordnar Mediegymnasiet en julmarknad för att samla in pengar till Musikhjälpen.

Våra elever har startat en podd! I de första fyra avsnitten får du höra elever från årskurs 3 reda ut frågor om bland annat stress, sömn, fysisk aktivitet och digital hälsa.

Tio elever från Mediegymnasiets Film och Postproduction har fått skarpa uppdrag till helgen. De ska vara kameraassistenter på P3 Guldgalan, 27 januari i Partille Arena.

Det finns inga resultat som matchar din filtrering.